Dom nad wodą

Lokalizacja: Krępnica

Data: 2023

Projekt domów letniskowych w zabudowie bliźniaczej powstał nad zbiornikiem wodnym w urokliwej okolicy na Dolnym Śląsku. Prosta, a jednak ciekawa bryła zwrócona została maksymalnie w stronę wody.

Bryłę budynku tworzą dwa bliźniacze segmenty, z którego jeden został obrócony o kilka stopni względem drugiego. Zabieg ten sprawia że założenie staje się bardziej interesujące i malownicze. Obie stodoły osadzono na częściowo zagłębionym w ziemi boksie stanowiącym fundament i zawierającym funkcje rekreacyjną (salon gier i zabaw, otwarta kuchnia, otwarcie tarasem na wodę). Zasadniczym elementem, jest ukształtowanie terenu, które wpłynęło na wygląd obiektu – opadający w stronę zbiornika teren, umożliwił częściowe ukrycie niższych partii budynku, dzięki czemu trzypoziomowy budynek stał się smuklejszy, zgrabniejszy i bardziej wpasowany w otoczenie.

Obiekt podzielono na strefy: prywatną na piętrze, dzienną na parterze oraz wspólną – rekreacyjno-imprezową usytuowaną na najniższej kondygnacji, częściowo zagłębionej. Takie wydzielenie stref jest bardzo funkcjonalne i wpływa na zwiększenie komfortu użytkowników.

Zachwycający widok na wodę otwarto dużymi przeszkleniami, dzięki czemu użytkownicy mają możliwość przeżywania każdego dnia w relaksującej scenerii zalewu Krępnica.