Dom w Siołkowej

Lokalizacja: Siołkowa, Grybów, nowosądecki

Rok: 2019

Rewitalizowany budynek to jednokondygnacyjny dom mieszkalny z początku XX wieku, w tradycyjnej drewnianej konstrukcji zrębowej.

Trzyizbowy dom oryginalnie posadowiony na podmurówce i wyposażony w werandę od frontu oraz niewielką piwniczkę w części centralnej budynku, sklepioną łukiem ceglanym. Elewacja budynku ozdobiona została okładziną drewnianą w formie kasetonów oraz ozdobnym deskowaniem pionowym i zgrabnymi detalami na elewacji charakterystycznymi dla miejscowej historycznej zabudowy mieszkalnej.

Dom wraz zabudową gospodarczą został wzniesiony w latach 20. XX wieku, własnym staraniem i metodami gospodarczymi przez właściciela terenu. Według zebranych lokalnie informacji był pierwszym domem we wsi Siołkowa z werandą oraz z dachem krytym blachą. Budynek jest przykładem nowosądeckiej lokalnej kultury budowlanej, charakterystycznym dla wiejskiej zabudowy początku wieku.

Świadomy inwestor pragnie zachować unikalny klimat wiejskiego domu z werandą i przywrócić mu walory użytkowe, a także zwiększyć jego powierzchnie mieszkalną i funkcjonalność poprzez adaptacje poddasza.

Przebudowa poprzedzona została ekspertyzą techniczną i mykologiczną. Zaprojektowano wzmocnienia stuletniej drewnianej konstrukcji, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania i nośność dla zwiększonych obciążeń dachu i poddasza.

W budynku zaprojektowano cztery pokoje mieszkalne, pokój dzienny z werandą, dwie kuchnie i dwie łazienki. Funkcjonalnie obiekt podzielono na cztery strefy mieszkalne, częściowo samodzielne i niezależne, opcjonalnie mogące funkcjonować wspólnie w zależności od potrzeb.

W budynku zaprojektowano również adaptacje murowanej piwniczki (powierzchni 6m2) na biblioteczkę lub piwniczkę na wino. Piwniczka dostępna jest schodkami kamiennymi z korytarza wspólnego na parterze, w którym również znajdą się drewniane schody prowadzące na piętro.