Domy na Stabłowicach

Lokalizacja: Wrocław, ul. Jeleniogórska

Rok: 2017

Bliźniaki zaprojektowane są z myślą o zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych z zapewnieniem komfortu i bezpieczeństwa zamieszkiwania, możliwości parkowania pojazdów oraz niezbędnej infrastruktury i odpowiedniego zagospodarowania terenu.

Projektowane domy mają formę dwóch zwartych brył – każda z nich łączy dwa trzykondygnacyjne segmenty jednorodzinne (dwa domy jednorodzinne – bliźniaki), przykryte dachem wielospadowym z dachówką ceramiczną.

Budynki formą i wyrazem architektonicznym nawiązują do charakteru zabudowy dzielnicy domów jednorodzinnych i willi na Stabłowicach.

Decydujące znaczenie dla architektury i formy obiektu miało w procesie projektowania jego otoczenie i lokalizacja na Stabłowicach – osiedlu w zachodniej części Wrocławia. Architektura obiektu jest współczesna i elegancka, nawiązująca do historycznego osiedla, jednak pozbawiona historyzującego detalu. Elewacją mają w swym wyrazie nawiązywać do śląskich willi miejskich, poprzez bryłę, proporcje okien i ich podział, formę dachu oraz rozwiązania materiałowe. Wykorzystanie istniejącej zieleni wysokiej podkreśla mieszkalny charakter architektury.

Lokale w budynkach jednorodzinnych są dostępne bezpośrednio z terenu. Każdy segment bliźniaka o powierzchni ~150m2 może być podzielny na dwa lokale z osobnymi wejściami. Kondygnację podziemną przeznaczono na piwnice, garaże dla mieszkańców i pomieszczenia techniczne. Budynki wyposażono w drewniane tarasy zewnętrzne na poziomie terenu i pierwszego piętra.