Domy w Karkonoszach

Lokalizacja: Szklarska Poręba

Rok: 2022

Projekt 4 domów jednorodzinnych dwulokalowych – 8 apartamentów – z pięknym widokiem na panoramę gór w Szklarskiej Porębie. Inwestycja łączy nowoczesne i ekologiczne rozwiązania z elementami nawiązującymi do tradycji regionu. Styl architektury oraz ułożenie domów nawiązuje bezpośrednio do układów występujących lokalnie, oddając jednocześnie klimat tradycyjnej górskiej miejscowości uzdrowiskowej. Ułożenie domów na działce umożliwia maksymalne wykorzystanie światła dziennego w pokojach wypoczynkowych jak i zachowanie prywatności i podziwianie pasma Karkonoszy przez duże przeszklenia.

Zróżnicowanie wysokości terenu, pozwoliło pozostawić maksymalne wglądy z poszczególnych domów na najbardziej atrakcyjny widok – szczyt Śnieżki oraz Śnieżne Kotły. Budynki wpasowują się w skarpy, czego efektem jest wrażenie tarasowości założenia i zróżnicowania wysokości obiektów, typowych dla miejscowości górskich. Kompozycja domów z lekkimi przesunięciami i odkręceniami widoku pozwoliła na stworzenie malowniczego układu zabudowy na południowym stoku Szklarskiej Poręby Górnej.

Każdy z domów ma swój oryginalny charakter poprzez zastosowanie różnego rodzaju detalu architektonicznego i materiałów – inspirowanych tradycją, ale potraktowanych współcześnie, czasem wręcz nowocześnie. Forma i detal budynków powstawały we współpracy i z aprobatą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Domy zawierają po dwa lokale mieszkalne ze wspólną częścią – klatką schodową, garażem. Każdy lokal ma przyległy ogródek i w zależności od umiejscowienia taras lub duży balkon. Częściowo na terenie działki i we wbudowanych garażach przewidziane są miejsca postojowe – po 2 miejsca na lokal.

Projekt powstał dla i na zlecenie:

A&D INWEST Sp. z o.o. Sp. k.